گاوصندوق قدیمی

گاوصندوق های قدیمی و مخفیگاه های ایران در گذشته

گاوصندوق های قدیمی و مخفیگاه های ایران در گذشته چگونه بوده است ؟

از قدیم الایام مردم به فکر جایی برای مخفی کردن اشیائی که برای آن ها گرانبها و ارزشمند بوده اند. چون در آن زمان هنوز امکاناتی مثل گاو صندوق، صندوق امانات بانک ها و خزانه های مختلف نبوده ؛ مردم آن زمان ایده های جالبی برای مخفی کردن وسایل با ارزش خود به کار می بردند به طور نمونه در اکثر شهرهای ایران مخفیگاه های قدیمی را می توانیم ببینیم. در بعضی شهرهای کشور درست در جایی که زندگی می کردند زیر زمین خالی بوده و خمره های بزرگی به نام تپو می گذاشتند. به تعداد زیاد تا شانس بیشتری برای نگهداری  اشیاء و غلات خود را داشته باشند.
هر چه می خواستند داخل تپو ها گذاشته و درب تپو ها بسته می شد. و چنان روی آن را می پوشاندند و فقط بعضی از اعضای خانواده می دانستند کجاست.
جایی را دیدم که بسیار جالب بود  به تعداد زیاد پله می خورد جایی تنگ و تاریک ، بعد از گذشتن از این راهروی هولناک که یک نفر به سختی رد می شد. به فضایی می رسیدی بزرگ که هم نور داشت و هم هوا. این مخفیگاه ها را بازرگانان آن زمان استفاده می کردند. چه برای اشیاء و سرمایه خود و چه برای حفاظت از دختران زیبارویی که داشتند .
همه می دانیم که پیشرفت علم و صنعت باعث راحتی و آرامش شده و دیگر نه نیاز و نه امکانآن هست که هر خانواده برای خود مخفیگاه های زیرزمینی داشته باشند. ولی هر خانواده می توانند گاو صندوق های بزرگ و کوچک داشته باشند یا از درب خزانه برای فضاهای مخفی خود استفاده کنند. همچنین بانک ها و خزانه های بزرگ به کمک انسان ها آمده اند و آرامش کامل را برایمان به ارمغان آورده اند.
آن زمان اگر آتش سوزی یا زلزله و سیلی اتفاق می افتاد شاید تمام سرمایه خود را از دست می دادند. اما حالا می توانیم با داشتن حتی یک گاو صندوق نسوز از خطرات احتمالی در امان باشیم.
داشتن یک گاوصندوق خوب برای همه الزامی است و باید در هر خانه ای یک صندوق خوب و باکیفیت باشد و یا حتی مهندسین ساخت و ساز متعهد باشند و برروی تمام ساختمان هایی که می سازند محلی را برای  یک صندوق در نظر بگیرند.
نویسنده : آقای زرین فر مدیر فروش آرکا

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code

2 × four =