مقاومت گاوصندوق نسوز آرکا در مقابل آتش

گاوصندوق و انواع لولا

در این مقاله گاوصندوق و انواع لولا بطور مختصر بیان می شود .

گاوصندوق به اقتضای سایز و نوع و مدل و همچنین شکل هندسی، دارای انواع متفاوت لولا است. لولا در واقع نگهدارنده ی درب گاوصندوق روی بدنه است و علاوه بر این ، وظیفه ی متحرک ساختن و باز و بست شدن آنرا به عهده دارد. یک لولا  از دو یا چند قطعه فلز تراشکاری شده است. این فلز معمولا به شکل مخروط و الیاژی محکم است که در مقابل سایش،و ضربه مقاوم است. این قطعات تراشکاری شده به شکلی خاص در هم کلاف شده اند و معمولا قابلیت جدا شدن از همدیگر را دارند. نصب لولا يكي از مراحل حساس در ميان قسمت هاي توليد است.

اين مرحله بعد از بتن ريزي بدنه و درب ها و خشك شدن بتن صورت مي پذيرد. مونتاژ كار قسمت لولا، به خوبي مي داند كه تنظيم كردن لولاي گاوصندوق روي بدنه بايد در نهايت دقت صورت پذيرد. جهت بهتر انجام دادن اين كار؛ معمولا، بدنه ي گاوصندوق را روي زمين بصورت خوابيده قرار مي دهند و درب را به آرامي در جاي خود مي گذارند. در اين بخش؛ مونتاژ كار، با استفاده از ابزاري خاص، نسبت به تراز بودن درب و بدنه گاوصندوق اطمينان حاصل كرده و سپس جوشكاري را انجام مي دهد. جوش دادن لولا ابتدا به صورت نقطه اي و مختصر انجام مي شود. پس از جوش اول، درب را به آرامي باز و بست كرده تا گير و انحراف احتمالي در هنگام حركت درب روي بدنه ي گاوصندوق وجود نداشته باشد. بعد از تست اوليه، لولا بطور كامل جوشكاري و كلاف شده و بدنه ي گاوصندوق از حالت خوابيده به حالت ايستاده تغيير مي كند و آماده ي رنگ آميزي مي شود. لولای گاوصندوق از انجا که علاوه بر سنگین بودن درب، باید دارای امنیت بالایی باشد ، یکی از قطعات حساس به شمار می رود. لولا ها معمولا باید طوری طراحی شوند که میزان استهلاک و فشار قطعات آن به حداقل برسد. قطعه ساز و یا تراشکار ، هنگام ساخت لولا، باید برخی نکات را رعایت کند. میلگردی که برای تراش مصرف می شود باید فلزی مرغوب و استاندارد باشد. نهایت ظرافت و دقت هنگام تراشکاری باید رعایت شود تا لولا با کمترین خطا و انحراف تولید گردد.البته اگر از دستگاهها و ماشین های پیشرفته برای تراشکاری استفاده شود این مورد خود به خود لحاظ می شود. قطعه ساز باید در کلاف کردن بخشهای لولا دقت کند تا این قطعه با روانی هر چه بیشتر کار کند. در سایزهای بزرگ ، یک لولا باید حتما قابلیت روغن کاری و روان سازی را داشته باشد. از این روی، تراشکار قسمتی را برای تزریق روغن روان ساز یا گریس کاری لولا ایجاد می کند. انواع لولا: گاوصندوقها به لحاظ مدل و سایز انواع مختلفی لولا دارند. لولا اهنی: از قدیمی ترین و رایج ترین نوع هستند و به دلیل قیمت مناسب و عمر مفید ، هنوز مورد مصرف هستند. این لولا معمولا از میلگرد ترانس تولید میشود. میلگرد ترانس مناسب ترین نوع اهن برای ساخت لولا به شمار میرود.

لولا گژنپین : این لولا در واقع از نوعی آلیاژ خاص به نام گژنپین تولید شده است. این الیاژ در مقابل سایش بسیار مقاوم است و برای گاوصندوقهای بزرگ کاملا مناسب است.  تولیدکنندگان گاوصندوق همواره باید در مونتاژ و نصب لولا روی بدنه گاوصندوق ظرافت به خرج دهند . چرا که کوچکترین انحراف ممکن است در دراز مدت باعث افتاده شدن درب گاوصندوق شود. در این صورت برای ترمیم و تعمیر لولا، هزینه گزافی باید صرف شود. استفاده کنندگان از گاوصندوق های بزرگ، در بازه ی زمانی معین باید اقدام به روغن کاری و گریس کاری لولا اقدام کنند تا عمر مفید لولا را به حداکثر برسانند. لازم به ذكر است كه جهت نصب درب صندوقچه ي داخلي هم از لولاي خاصي استفاده مي شود كه داراي ظرافت و دقت بالايي است. نصب لولاي صندوقچه به دليل كوچك بودن آن و نيز نازك بودن ورق درب، بايد با استفاده از سيم جوش با درجه ي پايين تر استفاده گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *